2019 National Native Media Awards winners

Student Category – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best Feature Story

First Place
Tyler Jones
KLWN Lawrence
Major Dan Rooney at the PGA Championship

Second Place
Tyler Jones
KLWN Lawrence
Kansas Director of Athletics Jeff Long

Radio / Podcast – Best News Story

First Place
Tyler Jones
KLWN Lawrence
Kansas Football vs Nicholls State Preview

Radio / Podcast – General Excellence in Student Coverage

First Place
Tyler Jones
KLWN Lawrence
Thinking Out Loud with Tyler Jones

Student Category – TV

TV – Best Feature Story 

First Place
Lillian Donohue
Cronkite News
Arizona State University
Supai village residents are fearful for their future

Second Place
Lillian Donohue
Cronkite News
Arizona State University
Indigenous tribes unite at the World Championship Hoop Dances

Third Place
Jarrette Werk
First Nations Focus
Our identity is really tied to the water and the fish…

TV – Best News Story

First Place
Samantha Gebers
Cronkite News
Arizona State University
Protestors: Culture Not Costume

Second Place
Ariana Bustos
Cronkite News
Arizona State University
Indian educational systems face cuts in the Trump administration budget

Third Place
Michael Begay
Haskell News
Haskell Indian Nations University
Flooding in Haskell dorms

TV – General Excellence in Student Coverage

First Place
Cronkite News 
Arizona State University

Second Place
Haskell News
Haskell Indian Nations University

Student Category – Print / Online

Print / Online – Best Editorial

First Place
Allen Stephenson
Haskell Leader
Haskell Indian Nations University
Welcome to Sovereignty

Second Place
Allen Stephenson
Haskell Leader
Haskell Indian Nations University
Make America Think Again

Print / Online – Best Sports Story

First Place
Nate Fain
Cronkite News
‘Looking for someone like me’: JJ Nakai blazes trail for younger Native American basketball players

Second Place
Tyler Jones
NDNSports
Rickie Fowler (Navajo) finishes tied for 12th in the 100th PGA Championship

Third Place
Shirley Cypher
Haskell Indian Leader
Barbellas: Powerlifting women empowering women

Print / Online – Best Sports Photo 

First Place
Sean Parrish
Haskell Indian Leader
Cailey Lujan – Volleyball Player of the Week

Second Place
Lila Metcalf
Haskell Indian Leader
Haskell Student Section

Third Place
Makayla Sloan
Haskell Indian Leader
Nakia Hendricks ready for tip off

Print / Online – Best Feature Photo

First Place
Lillian Donahue
Cronkite News
Family keeps Apache traditions alive

Second Place
Anya Magnuson
Cronkite News
Honoring tradition: All-Indian rodeo

Third Place
Nicole Neri
Cronkite News
Jordyn Lunn, 22, shows her dress

Print / Online – Best Feature Story

First Place – Tie
Taylor Notah
Turning Points Magazine
Showdown on the Rez

First Place – Tie
Garet Bleir and Anya Zoledziowski
Carnegie-Knight News21
Cases of missing and murdered Native American women challenge police, courts

Second Place – Tie
Sarabeth Henne
Cronkite News
Tribally owned solar power plant beats skeptics, odds on Navajo Reservation

Second Place – Tie
Tayler Brown
Cronkite News
Native American farmer’s plan moves to global market, great sustainability

Third Place – Tie
Lillian Donahue
Cronkite News
Full circle: Urban Native American family keeps Apache traditions alive through hoop dancing

Third Place – Tie
Christopher Cadeau and Lillian Donahue
Cronkite News
Hands, heart and feet: Havasupai children write letters urging Trump to ban canyon mining

Print / Online – Best News Photo 

First Place
Michael Begay
Haskell Indian Leader
#ILookLikeAPolitician

Second Place
Erynn Ducheneaux
Haskell Indian Leader
Haskell fire circle for Trevor Mohawk’s life

Print / Online – Best News Story 

First Place
Bryan Pietsch
Cronkite News
Tribal leaders tell Senate voting barriers are persistent, systemic

Second Place – Tie
Lillian Donahue and Abdel Jimenez 
Cronkite News
Despite rough patches, officials recall McCain’s service to Native Americans

Second Place – Tie
Alexis Egeland
Cronkite News 
Potential buyer for Navajo Generating Station out, plant closure likely

Third Place – Tie
Erynn Ducheneaux
Haskell Indian Leader
Remembering Trevor Mohawk

Third Place – Tie
Connor MacDonald
Haskell Indian Leader
Sharice Davids wins big

Print / Online – General Excellence in Student Coverage 

First Place
Students in the Reporting in Indigenous Communities course, University of British Columbia
More Than Words
IndigenousReporting.com 

Second Place
Haskell Indian Leader
Haskell Indian Nations University

Third Place
Taylor Notah
Turning Points Magazine
Arizona State University

ASSOCIATE DIVISION I & II
Associate Divisions I & II Combined Categories – Print / Online

Print / Online – Best Feature Photo 

First Place
Justus Caudell
Tribal Tribune 
Elder reconnects with ancient site

Second Place
Jeremy Wade Shockley
The Southern Ute Drum 
Tri-Ute Games: Archery

Third Place
Wil Phinney
Confederated Umatilla Journal  
Sunny Walsey Dances

Print / Online – Best Feature Story

First Place 
Beverly Bidney
The Seminole Tribune
Two spirit couple competes in sweethearts special

Second Place
Candice Bernd
Truthout
Indigenous Asylum Seekers Face Language Barriers and a Legacy of Oppression at the Border

Third Place
Wil Phinney
Confederated Umatilla Journal
It’s all adding up for Sophie Van Pelt

Print / Online – Best News Photo

First Place
Justus Caudell
Tribal Tribune
Never forgotten

Second Place
Jeremy Wade Shockley
The Southern Ute Drum
Fiesta Days Rodeo

Third Place
Wil Phinney
Confederated Umatilla Journal
Controlled burn burns out of control

Print / Online – Best News Story 

First Place
Dean Rhodes
Smoke Signals
Confederated Tribes of Grand Ronde
The new normal

Second Place
Danielle Frost
Smoke Signals
Confederated Tribes of Grand Ronde
Meteorite impact

Third Place
Damon Scott
The Seminole Tribune
Natives call for Lolita’s return

Print / Online – Best Sports Photo

First Place
Michelle Alaimo
Smoke Signals 
Confederated Tribes of Grand Ronde
Reyes wins state 3A wrestling title

Second Place
Danielle Frost
Smoke Signals 
Smoke Signals/Confederated Tribes of Grand Ronde
Spikers

Third Place
Jeremy Wade Shockley
The Southern Ute Drum
Bull fighting across the American West

Print / Online – Best Photo of Native America

First Place
Beverly Bidney
The Seminole Tribune
Cattle for the hills at Smith Family Cattle Drive

Second Place
Jeremy Wade Shockley
The Southern Ute Drum
Southern Utes dance under blue bird skies

Third Place
Justus Caudell
Tribal Tribune
MMIW march 

Print / Online – Best Environmental Coverage

First Place
Wil Phinney
Confederated Umatilla Journal 
Recycling rejected: China’s plastics ban means milk jugs, etc., now go to the landfill

Second Place
Kevin Johnson
The Seminole Tribune 
Valholly Frank, seven other youth sue Gov. Scott over climate change

Third Place
Justus Caudell
Tribal Tribune 
Tribal leaders call for clean up of illegal dumpsite

Print / Online – Best Coverage of Native America

First Place
Danielle Frost
Smoke Signals
Confederated Tribes of Grand Ronde
A cultural milestone

Second Place
Justus Caudell and Cary Rosenbaum
Tribal Tribune
Missing and murdered Indigenous women coverage

Third Place
Wil Phinney
Confederated Umatilla Journal
Sampson picks up Walla Walla staff for Peo Peo Mox Mox

ASSOCIATE DIVISION III
Associate Division III – TV

TV – Best Coverage of Native America

First Place
Melinda Janko, Michele Ohayon, Lekha Singh, Alan Blomquist, Dea Shandera-Hunter, Justine Nagan, Chris White, Christopher Hastings, Carmen L. Vicencio
America Reframed
100 Years – One Woman’s Fight for Justice

Second Place
Saila Huusko, Jasper Rischen, Sara Goldblatt, Mel Shimkovitz, Sally Jo Fifer, Pamela Hogan, Billy Luther, Shirley K. Sneve, Michael Ehrenzweig, Justine Nagan, Chris White, Christopher Hastings, Carmen L. Vicencio
America Reframed
Moroni for President

Third Place
Tom Fennario
APTN
Necessary Force

Associate Division III – Radio

Radio / Podcast – Best Feature Story

First Place
Karen Richards
KLCC
Ancient Oregon Languages Being Nudged Awake

Second Place
Melodie Edwards
Wyoming Public Radio
Matthew Shepard Is Part Of Our Tribe: The Two Spirit Movement On Wind River Reservation

Third Place
Karen Richards
KLCC
Tribal businesses on cusp of change

Radio / Podcast – Best News Story

First Place
Tennessee Watson
Wyoming Public Radio
Increasing Native American Representation At UW: ‘There Isn’t Just One Answer’

Second Place
Melodie Edwards
Wyoming Public Radio
Wind River Tribes Combat Violence Against Women

Third Place
Melodie Edwards
Wyoming Public Radio
Father And Daughter Discuss Catholic Influence And Abuse On The Wind River Reservation

Associate Division III – Print / Online

Print / Online – Best Feature Photo 

First Place
Brian Adams
High Country News
One Inuit family’s life, straddling national borders: A brown bear at the dump in Aklavik

Second Place
Clarke Tolton
High Country News
The metalheads of the Navajo Nation: Laurence Tsosie, in the back of a truck

Third Place
Charlotte Morritt-Jacobs
APTN
Mummilaaq Qaqqaq of Baker Lake

Print / Online – Best Feature Story  

First Place
Deonna Anderson
YES! Magazine
Standing Rock’s Surprising Legacy: A Push for Public Banks

Second Place
Elena Saavedra Buckley
High Country News
A revival for the Navajo Nation’s police force

Third Place
Jeff Gammage
The Philadelphia Inquirer
At Byberry Quaker library: a grim find: Native American remains in display case

Print / Online – Best News Story 

First Place
Jeff Gammage
The Philadelphia Inquirer
A search for Native children who died on ‘Outings’ in Pa.

Second Place
Elena Saavedra Buckley
High Country News
Standing Rock’s countdown to election day

Third Place
Cindy Yurth
Navajo Times
Reissuance of NPL permits is bittersweet

Print / Online – Best Environmental Coverage

First Place
Anna V. Smith
High Country News
How the Yurok Tribe is reclaiming the Klamath River

Second Place
Rima Krisst
Navajo Times
Who Sold the Farm?

Print / Online – Best Coverage of Native America

First Place
Anna V. Smith
High Country News
Series

Second Place 
Adina Solomon
The Bitter Southerner 
A Pipeline in the Sand

Third Place
Rima Krisst
Navajo Times
A hataali, naat’aanii, destined to serve

PROFESSIONAL DIVISION I
Professional Division I – Print / Online

Print / Online – Best Elder Coverage

First Place
Carey Rosenbaum
Tribal Tribune 
Still waiting, brother

Second Place
Tasha Silverhorn
O’Odham Action News
Shirley Martinez Shares Memories of Growing Up in Salt River

Print / Online – Best Health Coverage

First Place
Lenzy Krehbiel-Burton 
Tahlequah Daily Press
Poor diets, low screening rates factors for high local colorectal cancer

Second Place
Ken Luchterhand
Hocak Worak
Overcoming the negative is topic at Journey of Hope Conference

Third Place
McKayla Lee
The Southern Ute Drum
Living Hope-Mental Health

Print / Online – Best Sports Photo

First Place
Shane Moses
Tribal Tribune
Dirty work

Second Place
Trennie Collins
The Southern Ute Drum
Tri-Ute Games

Third Place
Cary Rosenbaum
Tribal Tribune
Championship hold

Print / Online – Best Sports Story 

First Place
Cary Rosenbaum
Tribal Tribune
Two steps forward, no steps back

Second Place
Lori Ann Edmo
Sho-Ban News 
Remembering Silver

Third Place
Dalton Walker
O’odham Action News
NABI Championship Dreams

Print / Online – Best Feature Photo

First Place
Dalton Walker
O’odham Action News
Bald Eagles Banded

Second Place
Trennie Collins
The Southern Ute Drum
Sam Burch Memorial 

Third Place
Trennie Collins
The Southern Ute Drum
Bear Dance in full swing

Print / Online – Best Feature Story

First Place
Ken Luchterhand
Hocak Worak
Kuno uses his barber creativity and talent to bring smiles to his customers

Second Place
Ken Luchterhand
Hocak Worak
Ria tells of her love for dance, perceptions in ‘Glamour’ magazine

Third Place
Cary Rosenbaum
Tribal Tribune
Colville Warriors 

Print / Online – Best News Photo 

First Place
McKayla Lee
The Southern Ute Drum 
Science & Discovery 

Second Place
Media Services
Meskwaki Nation Times 
MNR Controlled Burns

Third Place
McKayla Lee
The Southern Ute Drum 
Tres Rios Ropes ‘Em In

Print / Online – Best News Story 

First Place
Ken Luchterhand
Hocak Worak 
Sharice Davids throws her hat in the ring for Congress

Second Place
Cary Rosenbaum
Tribal Tribune 
Reservation Restoration

Third Place
Ken Luchterhand
Hocak Worak 
La Crosse Community Debates on future of ‘Hiawatha’ statue

Professional Division I – Print 

Print – Best Layout 

First Place
Jessica Joaquin
O’odham Action News

Second Place
Lori Ann Edmo
Sho-Ban News

Third Place
Robert Ortiz
The Southern Ute Drum

Print – General Excellence 

First Place
The Southern Ute Drum
Second Place
Tribal Tribune

Third Place
Sho-Ban News

PROFESSIONAL DIVISION II
Professional Division II – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best Feature Story

First Place 
Tripp Crouse
KNBA
Inuit throat singers

Second Place 
Jill-Marie Gavin
Mission Minute 
KCUW Pendleton 
Foster Care Recruitment on the Umatilla Reservation

Third Place 
Tripp Crouse
KNBA
Maori Delegation to Alaska: It’s Great to Be Native

Radio / Podcast – Best News Story

First Place 
Tripp Crouse
KTOO Public Media
Tsimshian teacher fights to stay in ancestral territory

Radio / Podcast – General Excellence

First Place 
Andi Murphy
Toasted Sister Podcast

Second Place
Jiselle Halfmoon
KCUW 104.3FM

Third Place
Gary Fife
Mvskoke Radio

Professional Division II – TV

TV – Best Feature Story

First Place
Kevin Barnett
Mvskoke Vision
Celebrating Second Chances 

Second Place
Jonathan Leclair
Choctaw Nation of Oklahoma
Why We Ride

Third Place
Jason Salsman
Mvskoke Vision
MCN citizen is steward of “The War at Home” Mission 22 Memorial 

TV – Best News Story 

First Place
Jason Salsman
Mvskoke Vision
MCN Free Press Repeal passes Council

TV – General Excellence

First Place
Darren Brown and Adam Youngbear
Cheyenne and Arapaho TV

Second Place 
Jason Salsman
Mvskoke Vision
Mvskoke Media

Third Place
Jonathan Leclair
Choctaw Nation of Oklahoma
Code Talkers

Professional Division II – Print

Print – Best Layout

First Place
Osage News

Second Place
Travis Snell
Cherokee Phoenix Third Place

Third Place
Mvskoke News
Mvskoke Media

Print – General Excellence 

First Place
Cherokee Phoenix

Second Place
Mvskoke News
Mvskoke Media

Third Place 
Osage News

Professional Division II – Online

Online – Best Digital Publication

First Place
Southern Ute Drum

Professional Division II – Print / Online

Print / Online – Best Column (with Div. I)

First Place
Ruby Hansen Murray
Osage News
Domestic Violence, overdose or suicide, we can help each other

Second Place
Cary Rosenbaum 
Tribal Tribune
Coyote Stories: Five years of sobriety and reminders why I quit

Third Place
Darren DeLaune
Mvskoke Media
My sister is my keeper

Print / Online – Best Editorial

First Place
Tim Giago
Native Sun News
Sovereignty and treaties are under attack

Second Place
Charles F. Sams III
Confederated Umatilla Journal
Unseen Scars of War

Third Place
Charles F. Sams III
Confederated Umatilla Journal
Good health: a personal right and a treaty right

Print / Online – Best Elder Coverage

First Place
Rosemary Stephens
Cheyenne & Arapaho
Veteran elder spends life in service of country and others

Second Place
Rosemary Stephens
Cheyenne & Arapaho
AARP Oklahoma continues tradition of recognizing Native American elders

Third Place
Rosemary Stephens
Cheyenne & Arapaho
Honoring the life and service of 90-year-old Arapaho veteran John T. Levi Jr.

Print / Online – Best Environmental Coverage (Monthly / Semimonthly)

First Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Osage News
Another wind project may be on the horizon for Osage County

Second Place
Rosemary Stephens
Cheyenne & Arapaho Tribal Tribune
Environmental impacts of climate change is focus of Cheyenne and Arapaho EOC

Print / Online – Best Environmental Coverage (Daily / Weekly)

First Place
Talli Nauman
Native Sun News
Old prospectors move into sacred Pe’ Sla area

Print / Online – Best Feature Photo

First Place
Jill-Marie Gavin
Confederated Umatilla Journal
Children’s Root Feast

Second Place
Jill-Marie Gavin
Confederated Umatilla Journal
Boy on Fence

Third Place
Dallas Dick
Confederated Umatilla Journal
Valentines Owl Dancers

Print / Online – Best Feature Story

First Place
Jill-Marie Gavin
Confederated Umatilla Journal
She’s 1 in eight billion

Second Place
Crystal Scretching
Gulf Coast Woman Magazine
Through Her Daughter’s Eyes

Third Place
Angel Ellis
Mvskoke News
Veteran travels to France on a mission of honor

Print / Online – Best Health Coverage

First Place
Lindsey Bark
Cherokee Phoenix
Therapy improves autism effects in children

Second Place
Jill-Marie Gavin
Confederated Umatilla Journal
Tribes adopt new approach to suicide prevention 

Third Place
Latoya Lonelodge
Cheyenne & Arapaho Tribal Tribune
Bringing opioid and heroin abuse awareness to communities

Print / Online – Best News Photo

First Place
Shannon Shaw Duty
Osage News
A veteran’s respect

Second Place
Shannon Shaw Duty
Osage News
Reflection on a Congressional career

Third Place
Shannon Shaw Duty
Osage News
Honoring the Nameless

Print / Online – Best News Story (Daily / Weekly)

First Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Journal Record
Tribal committee votes to reinstate Free Press Act

Second Place – Tie
Richie Richards
Native Sun News
Treaty tribes gather for historic meeting at Fort Laramie

Second Place – Tie
Tripp Crouse
KNBA
Governor and lieutenant governor address Alaska Federation of Natives

Print / Online – Best News Story (Monthly / Semimonthly)
First Place
Liz Gray
Mvskoke Media
Questions mount on Oklahoma medical marijuana

Second Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Osage News
Tribes not buying in to potential Department of Interior reorganization

Third Place
Rosemary Stephens
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
Largest Fire on Record in Oklahoma

Print / Online – Best Sports Photo

First Place
Dallas Dick
Confederated Umatilla Journal
Quanah Picard drives ball

Second Place
Dallas Dick
Confederated Umatilla Journal
Tyree Turn

Third Place
Shannon Shaw Duty
Osage News
Daposka Ahnkodapi Cross Country

Print / Online – Best Sports Story

First Place
Shannon Shaw Duty
Osage News
Osage and Alaskan native youth alleges racial harassment at Class A Regional Softball Tournament

Second Place
James Giago Davies
Native Sun News Today
Martinez retires; Janis steps in

Third Place
Latoya Lonelodge
Cheyenne & Arapaho Tribal Tribune
Lucky Star Casino hosts Rage in the Cage

Print / Online – Excellence in Beat Reporting

First Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Osage News
Osage Minerals Council

Second Place
Benny Polacca
Osage News
Osage Nation elections

Third Place
Angel Ellis
Mvskoke News
Mvskoke Media
Justice

PROFESSIONAL DIVISION III
Professional Division III – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best Feature Story

First Place
Connie Walker
CBC
Missing And Murdered: Finding Cleo

Second Place
Alexis Sallee
Indigefi / Koahnic Broadcast Corporation
Definition of Resilience: Teachers

Third Place
Brian Bull
KLCC
For Two Spirits, An Opportunity To Reclaim Acceptance Across Indian Country

Radio / Podcast – Best News Story

First Place
Monica Braine
Native America Calling 
November in the news 

Second Place
Brian Bull
KLCC 
Lowly Lamprey’s Numbers Focus of Tribes, Conservation Groups

Third Place
Graham Lee Brewer
NPR
Oklahoma Indian Reservation Case Heads To Supreme Court

Radio / Podcast – General Excellence 

First Place
Alexis Sallee
Indigefi / Koahnic Broadcast Corporation
Definition of Resilience

Second Place
Monica Braine, Tara Gatewood, Andi Murphy
Native America Calling
The Navajo Nation Treaty of 1868, The science and politics of DNA, Sovereignty in action: tribal elections

Third Place
Antonia Gonzales
Koahnic Broadcast Corporation
Alaska’s Native Voice 

Professional Division III – TV

TV – Best Feature Story

First Place 
Cherokee Nation 
Osiyo, Voices of Cherokee People 
Crosslin Smith, The Old Ways 

Second Place
Trina Roache
Aboriginal Peoples Television Network (APTN)
APTN Investigates: History Decolonized

Third Place
Antonia Gonzales and Sarah Gustavus
New Mexico in Focus
Traditional Foods

Honorable Mention
Madeleine Alakkariallak
CBC North – Nunavut
Hunting in Grise Fiord

TV – Best News Story

First Place 
Antonia Gonzales
Honoring Treaties to Understand The Past & Plan For The Future

Second Place
Antonia Gonzales
Native Voting Challenges 

TV – General Excellence

First Place
Cherokee Nation 
Osiyo, Voices of the Cherokee People

Second Place
Aboriginal Peoples Television Network
APTN Investigates

Third Place
Canadian Broadcasting Corporation
CBC North – Nunavut

Professional Division III – Print  (Monthly / Semimonthly)

Print – Best Sports Photo
First Place
Garett Fisbeck
Hownikan
OSSA Softball Championship

Second Place
Garett Fisbeck
Hownikan
OSSA Softball Championship

Third Place
Garett Fisbeck
Hownikan
Baseball camp

Print – Best Feature Photo 

First Place
Garett Fisbeck
Hownikan
Balloon Fest 2018

Second Place
Josue Rivas
Yes! Magazine
Decolonization Starts Inside of You

Third Place
Garett Fisbeck
Hownikan
Bill and Marti

Print – Best Feature Story

First Place
Julian Brave NoiseCat
High Country News
A tale of two housing crises, rural and urban

Second Place
Sarah Sunshine Manning
Yes! Magazine
Decolonizing Birth: Women Take Back Their Power as Life-Givers

Third Place
Kendra Germany
Biskinik
Pettigrew Achieves Dream of Working for NASA

Honorable Mention
Sterling Wong
Ka Wai Ola
Leading them Home

Print – Best News Story

First Place
Kendry Germany
Biskinik 
Remains of Choctaw Korean War Veteran Return Home After 68 years

Second Place
Mary Belle Zook
Hownikan
DNA testing, impacts across Indian Country

Third Place
Lisa Reed
Biskinik
Emergency Management Team shows Chahta spirit during aftermath of Hurricane Florence 

Print – Best Layout 

First Place
Trey DeLonais
Hownikan 
Citizen Potawatomi Nation

Second Place
Nelson Gaspar and Kaleena Patcho
Ka Wai Ola 
Office of Hawaiian Affairs 

Third Place
Biskinik
Choctaw Nation of Oklahoma

Print – General Excellence

First Place
Hownikan
Citizen Potawatomi Nation

Second Place 
Biskinik
Choctaw Nation of Oklahoma

Professional Division III – Print (Daily / Weekly)

Print – Best Sports Photo

First Place
Donovan Quintero
Navajo Times 
Nice Pass

Second Place
Ravonelle Yazzie
Navajo Times
Wyatt Betoney flies high

Third Place
Donovan Quintero
Navajo Times 
Bowen Martin

Print – Best Feature Photo 

First Place
Donovan Quintero
Navajo Times
A long time coming

Second Place
Ravonelle Yazzie
Navajo Times
Shada Stormy Jim

Third Place
Ravonelle Yazzie
Navajo Times
Pine Hill Elementary Students

Print – Best Feature Story

First Place 
Donovan Quintero    
Navajo Times    
Making it Rain   

Second Place
Pauly Denetclaw    
Navajo Times
This is my beauty

Third Place 
Arlyssa Becenti 
Navajo Times    
Mouse catcher finds a home in Speaker’s office

Print – Best News Story

First Place
Mary Hudetz
Associated Press 
Teens’ experience shows campus reality for Native Americans

Second Place
Krista Allen
Navajo times 
Thirsty mustangs die in mud; chapter looks for answers

Third Place
Arlyssa Becenti
Navajo Times 
Naaltsoos Sáni’

Print – Best Layout 

First Place
Navajo Times

Print – General Excellence 

First Place
Navajo Times

Professional Division III – Print (Combined Daily / Monthly Categories)

Print – Best Column
First Place
Doug Cuthand
Saskatoon Star Phoenix
The loss of a child never leaves you – You must get through it, but you never get over it

Second Place
Karen Lincoln Michel
Madison Magazine 
A legacy of UNITY

Third Place
Elizabeth Hawksworth
YES! Magazine
I inherited my grandfather’s trauma – and his healing culture

Print – Best Sports Story 

First Place
Sunnie Clahchischiligi
Navajo Times
It Makes Us Bigger

Second Place
Quentin Jodie
Navajo Times
She Loves To Compete

Third Place
Paige Willett
Hownikan
Roping To Live

Professional Division III – Online

Online – Best Column

First Place
Mark Anthony Rolo
The Progressive
“Going Native”

Second Place
Graham Lee Brewer
High Country News
Indian Country

Online – Best News Story

First Place
Tristan Ahtone
High Country News
National Congress of American Indians Roiled by Claims of Harassment and Misconduct

Second Place
Graham Lee Brewer
High Country News
Study of Missing and Murdered Indigenous Women Highlights Police Data Failures

Third Place
Sydney Worth
Yes! Magazine
Indian Country Moves to Secure Voting Rights

Online – Best Feature Story

First Place
Allison Herrera
High Country News 
Who can adopt a Native child?

Second Place
Julian Brave NoiseCat
High Country News 
A tale of two housing crises, rural and urban

Third Place – Tie
Mary Hudetz
The Associated Press 
Hundreds of New Mexico inmates held past parole date

Third Place – Tie
Janice Cantieri
YES! Magazine
Indigenous women built these tiny houses

Professional Division III – Print / Online

Print / Online – Best Editorial (Monthly / Semimonthly)

First Place
Amanda Blackhorse
High Country News
Stop selling costumes that sexualize Indigenous women

Second Place
Matthew Fletcher
High Country News
Why Justice Anthony Kennedy wasn’t good for Indian Country

Print / Online – Best Editorial (Daily / Weekly)

First Place
Rebecca Nagle
The Washington Post
Half the Land in Oklahoma could be returned to Native Americans. It should be.

Second Place
Pauly Denetclaw
Navajo Times
Our children must survive before they can thrive

Third Place
Jacquiline Keeler
NBC News THINK
Elizabeth Warren connected DNA and Native American heritage. Here’s why that’s destructive.

Print / Online – Best Environmental Coverage

First Place
Cary Rosenbaum
High Country News
When Atlantic salmon escape in the Pacific, who cleans up?

Second Place
Terri Hansen
Pacific Standard
Breaking a Sacred Trust: On the Exploitation of Traditional Native Knowledge

Third Place 
Deb Krol
High Country News
A shrinking supply of abalone shells affects coastal tribes

Print / Online – Best Health Coverage (Monthly / Semimonthly)

First Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Hownikan
Nearly 1 in 5 Native moms experience postpartum depression symptoms

Second Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Hownikan
CDC: Cervical Cancer kills two times more Native women than white

Third Place
Rebecca Nagle
High Country News 
What the Violence Against Women Act could do in Indian Country — and one major flaw

Print / Online – Best Health Coverage (Daily / Weekly)

First Place
Mary Hudetz
CJ Project
Patchwork health care for reservation inmates raises concern

Second Place
Donovan Quintero
Navajo Times
‘I’m gonna get bald’: 6-year-old begins second bout

Third Place
Arlyssa Becenti
Navajo Times
Garden expert wants to create oasis in food desert

Print / Online – Best News Photo (Monthly / Semimonthly)

First Place 
Deidre Elrod
Biskinik
Buffalo Watch

Second Place
Kendra Germany
Biskinik
Young Choctaw

Third Place
Deidre Elrod
Biskinik
The Choctaw Nation Color Guard

Print / Online – Best News Photo (Daily / Weekly)

First Place 
Eugene Tapahe 
Tapahe Photography
Native women gather 

Second Place
Jolene Yazzie 
High Country News 
Willie Greyeyes gazes across Paiute Canyon

Third Place
Eugene Tapahe
Tapahe Photography
Standing Rock man in headdress and sunglasses

Print / Online – Best Elder Coverage

First Place
Krista Allen
Navajo Times
Western Navajo Fair hits 50

Second Place
Krista Allen
Navajo Times
The last hataalii

Third Place
Donovan Quintero
Navajo Times
Remaining Navajo Code Talkers enjoy their day

Print / Online – Excellence in Beat Reporting (Monthly / Semimonthly)

First Place
Debra Utacia Krol
Freelance
Environmental Reporting

Second Place
Graham Lee Brewer
High Country News Reporting in Indian Country

Print / Online – Excellence in Beat Reporting (Daily / Weekly)

First Place 
Mary Hudetz
The Associated Press 
Justice and Law Enforcement

Second Place
Krista Allen
Navajo Times 
Wild Horses

Third Place
Terri Hansen
YES! Magazine
Science and Indigenous Knowledge

2019 NAJA Elias Boudinot Free Press Award
Karyn Pugliese and Justin Brake, Aboriginal Peoples Television Network

2019 NAJA Richard LaCourse Award
Kevin Abourezk and Acee Agoyo, Indianz.com

2019 NAJA-Medill Milestone Achievement Award
Mark Trahant, Indian Country Today