2020 National Native Media Award winners

All Winners


JUMP TO
AD I&IIAD IIIPro IPro IIPro IIIOther Combined DivisonsBoudinot/LaCourse/Medill

Note
All categories that were combined across division besides Associate I and II are listed towards the bottom. To keyword search on most non-mobile platforms use: Command F.


STUDENT DIVISION

Student Category – Radio / Podcast

Radio / Podcast – General Excellence in Student Coverage
No winner

Radio / Podcast – Best Sports Story
First Place
Tyler Jones
KLWN Lawrence
KLWN Sports Update

Student Category – TV

TV – Best Feature Story
First Place
Jordan Elder
Cronkite News
Powering a Nation: New energy for Navajos

Second Place
Marcella Baietto
Cronkite News
Navajos Seek Gold in Hemp

TV – Best News Story
First Place
Jordan Elder
Cronkite News
Tribal reaction to impeachment

Second Place
Dacotah Hasvold
Haskell Indian Leader
Indigenous Peoples March

Third Place
Thomas Manglona, KUAM News Photographers
KUAM News
Fisherman helps families reach Rota

Student Category – Online

Online – Best News Story
First Place
Molly Gibbs, Rebecca Lan
The NewsHouse
Unwelcome at Home: Borders challenge Haudenosaunee identity, sovereignty

Second Place
Keerthi Vedantam
Cronkite News
In Indian Country, potholes can be a bump in the road to an education

Honorable Mention
Keerthi Vedantam
Cronkite News
Thin on broadband: Tribal areas still struggle with lagging technology

Online – Best Feature Story
First Place
Vivian Meza
Cronkite News
Kinaaldá: A Navajo girl comes of age in traditional ceremony

Second Place
Jake Goodrick
Cronkite News
Bus of dreams: Ganado driver hopes to inspire students with snapshots, words of greatness

Third Place
Gabe Stern, Dan Lyon
The NewsHouse
Hole in the Wall: Inside the American Legion on the border

Honorable Mention
Lauren Miller
The NewsHouse
A foot in two worlds

Student Category – Print

Print – General Excellence
First Place
The Indian Leader
Haskell Indian Nations University

Print – Best News Story
No winner

Print – Best Feature Story
First Place
Taylor Notah
Turning Points Magazine
The footsteps of the Dawa-Chindi club

Second Place
Taylor Notah
Turning Points Magazine
A legacy of giving back

Student Category – Print / Online

Print / Online – Best Editorial
First Place
Jared Nally
Haskell Indian Leader
Stick with Brushing

Second Place
Joe Singh
Haskell Indian Leader
My Day with Jack Black

Third Place
Joe Singh
Haskell Indian Leader
Good Monster Movie Review

Print / Online – Best Sports Story
First Place
Anthony Totri
Cronkite News
ASUs visit to Navajo Nation was about more than just basketball

Second Place
Christopher Lindsay
Cronkite News
Racist taunts aimed at Native American high school athletes denounced

Third Place
Tyler Jones
NDNSports
Gavin Potter’s (Mvskoke Creek) Freshman Season at Kansas

Print / Online – Best Feature Photo
First Place
Delia Johnson
Cronkite News
Historical trauma: Woman protester

Second Place
Megan Van Pelt
Confederated Umatilla Journal
Monothon

Third Place
Megan Van Pelt
Confederated Umatilla Journal
In the Round-Up Arena

Honorable Mention
Jarrette Werk
The Next 100
Native Youth: 5 Reasons Your Vote Matters in 2020

Print / Online – Best Feature Story
First Place
Shayla Chickaway
Haskell Indian Leader
Indigenous Representation in the Beauty Industry

Print / Online – Best News Photo
First Place
Kayla Bointy
Haskell Indian Leader
Students Protest at Arrowhead Stadium

Second Place
Delia Johnson
Cronkite News
Historical trauma: Native communities grapple with missing and murdered women

Print / Online – Best News Story
First Place
Connor MacDonald
Haskell Indian Leader
Controversial Alumni Association Pick Will Not Be Represented at Commencement

Second Place
Dacotah Hasvold
Haskell Indian Leader
Haskell Student Activists March to City Hall

Third Place
Kayla Bointy
Haskell Indian Leader
Haskell Students Protest at Arrowhead Stadium

Print / Online – Best Environmental Coverage
First Place
Danielle Johnson
Indian Country Today
Who is Manoomin?

Second Place
Zachary Arquette
Haskell Indian Leader
Lawrence Kansas Participates in Global Climate Strike

Third Place
Jamie Colvin
Haskell Indian Leader
My Summer Research Experience

Print / Online – Best Multimedia
First Place
Students in the 2019 Reporting in Indigenous Communities course
University of British Columbia
Renew: Stories of Indigenous Innovation

Second Place
Lauren Miller
The NewsHouse
A foot in two worlds

Third Place
Dan Lyon
The NewsHouse
Post 1479 fights to honor those who served

ASSOCIATE DIVISION I & II

Back to top

Associate Divisions I & II Combined Categories – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best News Story
First Place
Kamiah Koch
Smoke Signals
Award-winning action in hostage situation

Associate Divisions I & II Combined Categories – Print

Print – Best Feature Story
First Place
Candice Bernd
Truthout
A Tribal Camp in South Texas Is Vowing to Resist Trump’s Wall

Second Place
Danielle Frost
Smoke Signals
More Than Friends

Third Place
Wil Phinney
Confederated Umatilla Journal
Maori people prompt museum to return Columbia River island remains

Honorable Mention
Jeremy Wade Shockley
The Southern Ute Drum
Ute elders share culture, tradition though seasonal stories

Print – Best News Story
First Place
Chad Hunter
Cherokee Phoenix
Walkingstick disqualified from Cherokee Nation chiefs race

Second Place
Dean Rhodes
Smoke Signals
Unreliable enrollment audit

Third Place
Dean Rhodes
Smoke Signals
The Ultimate Sacrifice

Associate Divisions I & II Combined Categories – Print / Online

Print / Online – Best Feature Photo
First Place
Jeremy Wade Shockley
The Southern Ute Drum
Rodeo returns to Ignacio

Second Place
Charlotte Morritt-Jacobs
APTN
Julia and Roy Cockney of Tuktoyaktuk

Third Place
Jeremy Wade Shockley
The Southern Ute Drum
Honoring the flag

Honorable Mention
Wil Phinney
Confederated Umatilla Journal
You Better Watch Out

Print / Online – Best News Photo
First Place
Justus Caudell
Tribal Tribune
Elder partakes in historic salmon release

Second Place
Timothy Gonzalez
Smoke Signals
Tomanowos Trip

Third Place
Timothy Gonzalez
Smoke Signals
Gold Star Father

Print / Online – Best Sports Photo
First Place
Timothy Gonzalez
Smoke Signals
Bulls of Summer

Second Place
Wil Phinney
Confederated Umatilla Journal
The Race is On

Third Place
Wil Phinney
Confederated Umatilla Journal
Magi Gets Fouled

Honorable Mention
Wil Phinney
Confederated Umatilla Journal
Trevon Takes it to the Hoop

Print / Online – Best Photo of Native America
First Place
Timothy Gonzalez
Smoke Signals
Iyana Holmes named Senior Miss Grand Ronde

Second Place
Jeremy Wade Shockley
The Southern Ute Drum
Pino Nuche honor the bear through dance

Third Place
Timothy Gonzalez
Smoke Signals
Veterans Royalty warrior dances

Print / Online – Best Environmental Coverage
First Place
Charlotte Morritt-Jacobs
APTN
APTN National News: Youth Perspectives on Climate Change

Second Place
Anna V. Smith
High Country News
The Klamath River now has the legal rights of a person

Third Place
Anna V. Smith
High Country News
How do tribal nations treaties figure into climate change?

Honorable Mention
Justus Caudell
Tribal Tribune
Tribes call salmon back to Kettle Falls

Print / Online – Best Coverage of Native America
First Place
Justus Caudell, Shane Moses
Tribal Tribune
Historic salmon release series

Second Place
Dean Rhodes
Smoke Signals
Tomanowos Comes Alive

Third Place
Danielle Frost
Smoke Signals
How big can Grand Ronde be?

Honorable Mention
Taylor Notah
Indian Country Today
Student legal team works to protect, ’embolden’ the Native vote

ASSOCIATE DIVISION III

Back to top

Associate Division III – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best Feature Story
First Place
Karen Richards
KLCC
Indigenous Artists Earn Recognition and Work for Change

Second Place
Karen Richards
KLCC
Native Oregon History Goes Public

Third Place
Karen Richards
KLCC
Native Oregon Artifacts Coming Home

Radio / Podcast – Best Newscast
First Place
Judith Siers-Poisson, Chris Malina, Rob Ferrett
Central Time, on The Ideas Network of Wisconsin Public Radio
‘When Rivers Were Trails’ Puts Indigenous Spin On ‘The Oregon Trail’

Second Place
Judith Siers-Poisson, Bill Martens, Rob Ferrett
Central Time, on The Ideas Network of Wisconsin Public Radio
For The First Time It’s Columbus – And Indigenous Peoples’ – Day In Wisconsin

Third Place
Judith Siers-Poisson, Bill Martens, Rob Ferrett
Central Time, on The Ideas Network of Wisconsin Public Radio
Editor Of Native American News Source Discusses Publication’s Closure

Radio / Podcast – Print / Online – Best Coverage of Native America
First Place
Karen Richards, Brian Bull
KLCC
Native Voices Of Oregon

Second Place
Rosanna Deerchild, Zoe Tennant, Anna Lazowski, Stephanie Cram, Kyle Muzyka
CBC Radio
Challenging media stereotypes of Indigenous people

Third Place
Anna V. Smith
High Country News

Honorable Mention
James Dommek, Jr, Isaac Kestenbaum, Josephine Holtzman, Kate Seabury
Audible
Midnight Son

Associate Division III – TV

TV – Best Coverage of Native America
First Place
Al Jazeera English
Allison Herrera, Kavitha Chekuru, Anna Clare Spelman, Warwick Meade, Laila Al-Arian
The Search: Missing and Murdered Indigenous Women

Second Place
Al Jazeera English
SHIHAB RATTANSI, Jet Belgraver, Adrian Wilson
Coverage of National Inquiry into Missing and Murdered Indigenous Girls

Associate Division III – Online

Online – Best News Story
First Place
Kenneth Jackson
APTN
Death as Expected: Inside a child welfare system where 102 Indigenous kids died over 5 years

Second Place
Charlotte Morritt-Jacobs
APTN
Nunavut at 20: Pangnirtung and the true cost of isolation

Third Place
Nick Pachelli
High Country News
Why was a study on trafficking in Indian Country canceled?

Honorable Mention
Anar Virji, Alan Fisher, Mike Labella, David Chaytor, Jordan Ferry
Al Jazeera English
Native American running for US Presidency

Online – Best Feature Story
First Place
Jessica Lussenhop
High Country News
The woman in search of Indian Country’s missing

Second Place
Seth Tupper
The Guardian & The Economic Hardship Reporting Project
A promise unfulfilled: water pipeline stops short for Sioux reservation

Associate Division III – Print

Print – Best Feature Story
First Place
Anna V. Smith
High Country News
How an Arrow Lakes elk hunt became a case of tribal recognition

Second Place
Charles Fox
The Philadelphia Inquirer
The bodies of three young Native American girls are returned to the Oneida Reservation. And a community heals.

Third Place
Charles Fox
The Philadelphia Inquirer
Finding a long lost relative

Associate Division III – Print / Online

Print / Online – Best News Story
First Place
Agnel Philip
The Arizona Republic
Salt River members were sold a new Talking Stick Resort with the promise of big profits. 10 years later, they have yet to arrive.

Second Place
Susie Nilsen
High Country News
Feds give Navajo uranium contract to firm with sketchy past

Third Place
Laurence Du Sault
High Country News
The Karuk Tribe fights a growing wildfire threat and a lack of funding

Honorable Mention
Elena Saavedra Buckley
High Country News
How Indigenous reporters are elevating true crime

Print / Online – Best Health Coverage
First Place
Katja Ridderbusch
Kaiser Health News
How The Eastern Cherokee Took Control of Their Health Care

Print / Online – Best Multimedia
First Place
Max Nesterak, Catherine Winter
American Public Media/Minnesota Public Radio
Uprooted: The 1950s Plan to Erase Indian Country

Second Place
Maren Machles, Carrie Cochran, Angela M. Hill, Suzette Brewer, Ellen Weiss, Lawan Hamilton, Andrew Lawler, Mark Fahey, Rosie Cima, Nicholas McMillian
Newsy
A Broken Trust

Third Place
Tom Fennario
APTN
Two years after his death in jail, a family in Nunavik is still waiting for answers

PROFESSIONAL DIVISION I

Back to top

Professional Division I – Print / Online

Print / Online – Best Sports Photo
First Place
Shane Moses
Tribal Tribune
Omak Stampede Splash

Second Place
Shane Moses
Tribal Tribune
Shooting against the elite

Print / Online – Best Sports Story
First Place
Dalton Walker
O’odham Action News
The Resilience of Salt River Volleyball

Second Place
Cary Rosenbaum
Tribal Tribune
Thumbing for basketball

Third Place
Shane Moses
Tribal Tribune
An unbelievable ride

Print / Online – Best Feature Story
First Place
Dalton Walker
O’odham Action News
Salt River Elementary School Teacher Named Arizona Teacher of the Year

Second Place
Dalton Walker
O’’odham Action News
To Disney and Beyond!

Third Place
Tasha Silverhorn
O’odham Action News
Red Mountain Riders Featured on AMC’s Ride with Norman Reedus

Honorable Mention
Dalton Walker
O’odham Action News
Father, Son Complete Spartan Race

Print / Online – Best News Story
First Place
Marissa Johnson
O’odham Action News
Sister Tribes Gather to Celebrate O’odham New Year

Second Place
Cary Rosenbaum
Tribal Tribune
Tribal members partake in MMIW rally

Third Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Fairfax Chief
Four day school? Legislators decide

Honorable Mention
Lenzy Krehbiel-Burton
Southwest Ledger
Board of Education OKs superintendent’s $3B budget request

PROFESSIONAL DIVISION II

Back to top

Professional Division II – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best Feature Story
First Place
Tripp Crouse
KNBA
Baby Yoda captures the hearts of Alaska Native artists

Second Place
Tripp Crouse
KNBA
Alaska Native producer wants to Indigenize the podcast

Professional Division II – TV

TV – General Excellence
First Place
Angel Ellis, Jerrad Moore
Mvskoke Media
Muscogee (Creek) Nation Election Coverage

Professional Division II – Print

Print – Best Layout
First Place
Travis Snell, Mark Dreadfulwater
Cherokee Phoenix

Second Place
Sherry Stinson
Osage News

Third Place
Mark Hill
Mvskoke Media

Honorable Mention
Charles F. Sams III, Wil Phinney, Jill-Marie Gavin, Casey Brown, Megan Van Pelt
Confederated Umatilla Journal

Print – Best News Story
First Place
Shannon Shaw Duty
Osage News
Osage family grateful for outpouring of support in wake of devastating house fire

Second Place
Benny Polacca
Osage News
Congress votes down all-encompassing first-time home buyer assistance bill

Third Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Osage News
Amendments to strengthen the Osage Nations Independent Press Act signed into law

Honorable Mention
Shannon Shaw Duty
Osage News
Osage Nation Attorney General resigns after arrest

Professional Division II – Online

Online – Best News Story
First Place
McKayla Lee
The Southern Ute Drum
Preparations usher in spring celebrations

Second Place
Tripp Crouse
KNBA
Alaska Native corporation CIRI joins voices for Dunleavy recall

Third Place
McKayla Lee
The Southern Ute Drum
Youth leaders reunite at the University of Utah

Honorable Mention
Trennie Collins
The Southern Ute Drum
State Capitol honors Colorado’s first people

Professional Division II – Print / Online

Print / Online – Best Editorial
First Place
McKayla Lee
The Southern Ute Drum
Awareness for Missing and Murdered Indigenous Women

Second Place
Charles F. Sams III
Confederated Umatilla Journal
Federal Shutdown

Print / Online – Best Environmental Coverage
First Place
Shannon Shaw Duty
Osage News
Nation continues water rights negotiations with state of Oklahoma

Second Place
Shannon Shaw Duty
Osage News
Osage Nation wins historic NAGPRA battle for Missouri remains

Third Place
Latoya Lonelodge
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
Cheyenne and Arapaho Rivers Project flows with information and rich history

Honorable Mention
McKayla Lee
The Southern Ute Drum
All-star concert brings awareness to Aspen

Print / Online – Best Feature Photo
First Place
Jill-Marie Gavin
Confederated Umatilla Journal
Red Handprint

Second Place
Dallas Dick
Confederated Umatilla Journal
Snowy Flight

Third Place
Casey Brown
Confederated Umatilla Journal
Return to the River

Honorable Mention
Rosemary Stephens
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
Veterans Tribute

Print / Online – Best Health Coverage
First Place
McKayla Lee
The Southern Ute Drum
Singing rivers red, for missing and murdered Indigenous women

Second Place
Casey Brown
Confederated Umatilla Journal
Veterans forum focuses on behavioral health solutions

Third Place
Trennie Collins
The Southern Ute Drum
Sticker Shock takes over the Southwest

Print / Online – Best Sports Story
First Place
Rosemary Stephens
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
Native All Star Football Classic: More Than Just A Game

Second Place
Rosemary Stephens
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
Sage ‘Tha Rage’ Lone Bear

Third Place
Latoya Lonelodge
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
Dorian Plumley: El Reno High School

Honorable Mention
Lenzy Krehbiel-Burton
Osage News
OSU adds Osage Nation citizen J.K. Hadlock to basketball roster

Print / Online – Excellence in Beat Reporting
First Place
Benny Polacca
Osage News
Osage Nation Government

Second Place
Angel Ellis
Mvskoke Media
The Bruner Case

Third Place
Angel Ellis
Mvskoke Media
Former Chief Pleads Guilty – Justice Beat

Honorable Mention
Benny Polacca
Osage News
Osage Nation Congress

PROFESSIONAL DIVISION III

Back to top

Professional Division III – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best Feature Story
First Place
Savannah Maher
Wyoming Public Radio
After Decades-Long Struggle, Buffalo Return To Northern Arapaho Land

Second Place
Brian Bull
KLCC
Nearly Two Years’ Work by 100 Carvers Yields Totem Pole for Sheldon High

Third Place
Paige Willett
Hownikan
Kristy Phillips – May 2019

Radio / Podcast – General Excellence
First Place
APTN

Second Place
Native America Calling

Third Place
National Native News

Radio / Podcast – Best Multimedia
First Place
Alexis Anoruk Sallee, Tomas Karmelo Amaya
Indigefi.org (a program of Koahnic Broadcast Corporation)
Who We Are: A Special Presentation of Indigefi

Second Place
Rebecca Nagle
Crooked Media
This Land

Third Place
Savannah Maher, Melodie Edwards, Micah Schweitzer, Erin Jones, Anna Rader
Wyoming Public Radio
Bringing The Buffalo Home

Professional Division III – TV

TV – Best Feature Story
First Place
Charles Kennedye, Jodi Rave, Georgiana Ausan
Indigenous Media Freedom Alliance / Buffalo’s Fire
Trespass: Contractor Sued for Missouri River Water Sales

Second Place
Antonia Gonzales
New Mexico In Focus
Life Awareness

Third Place
Antonia Gonzales
New Mexico In Focus
Decolonizing Diets

Honorable Mention
Garett Fisbeck
Hownikan
Conservation Camp

TV – Best News Story
First Place
Priscilla Wolf
APTN
Makwa Sahgaiehcan First Nation is in a state of emergency after a rash of suicides

Second Place
Brittany Hobson
APTN
Peace camp set up in Hollow Water First Nation to oppose sand mine project

Third Place
Antonia Gonzales
New Mexico In Focus
Sovereignty

TV – Best Multimedia
First Place
Cullen Crozier
APTN
APTN Investigates: Broken Circle

Second Place
Jarrette Werk
FNX TV
“Native American Journalism Fellowship”

Third Place
Ramona Marozas, Bonney Bowman, Kevin Jacobsen, Hunter McCullough, David Jensch, Blake Melin, Wyatt Buckner, Briggs LeSavage, Brandon Hendrickson, Ben Read
Missing and Murdered: An Invisible Epidemic

Professional Division III – Print

Print – Best Feature Story
First Place
Deb Krol
High Country News
An Indigenous way of life for these California tribes breaks state laws

Second Place
Shoshi Parks
YES! Magazine
A Route 66 Road Trip Through Indigenous Homelands

Third Place
Donovan Quintero
Navajo Times
Matriarch, WWII veteran recalls

Print – Best News Story
First Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Hownikan
OIGA offers rebuttal to Stitt’s stance on compacts

Second Place
Pauly Denetclaw
Navajo Times
Chaos at Tate’s

Third Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Tulsa World
Muscogee (Creek) Nation court throws out Sept. 21 primary election results

Honorable Mention
Shondiin Silversmith, Mark Henle, Ryan Randazzo
The Arizona Republic | AZCentral.com
Navajo Generating Station’s closure symbolizes the demise of coal and its human toll

Print – General Excellence
First Place
Navajo Times

Second Place
Biskinik

Third Place
Hownikan

Professional Division III – Print (Combined Daily / Monthly Categories)

Print – Best Layout
First Place
Kaleena Patcho, Nelson Gaspar
Ka Wai Ola

Second Place
Olson Patterson
Navajo Times

Third Place
Trey DeLonais
Hownikan

Honorable Mention
Choctaw Nation Biskinik Staff
Biskinik

Professional Division III – Online

Online – Best News Story
First Place
Allison Herrera
High Country News
When disaster strikes, Indigenous communities receive unequal recovery aid

Second Place
Tripp Crouse
High Country News
Young Indigenous activists lead climate justice action in Alaska

Third Place
Jen Deerinwater
Truthout
No One Knows How Many Indigenous Women Are Missing or Murdered

Honorable Mention
Terri Hansen
YES! Magazine
Four Climate Scientists on How to Take On Climate Change Today

Professional Division III – Print / Online

Print / Online – Best Sports Story
First Place
Graham Lee Brewer
High Country News
Stickball: Indigenous women show whos got game

Second Place
Kawena Carvalho-Mattos, Jason Lees
Ka Wai Ola
Modern Day Warriors

Third Place
Sunnie Clahchischiligi
Navajo Times
Back from thyroid cancer

Honorable Mention
Sterling Wong, Kaleena Patcho, Jason Lees, Kawena Carvalho-Mattos
Ka Wai Ola
“The Eddie” Will Go

Print / Online – Best Editorial
First Place
Tristan Ahtone
High Country News
Conservation provides a cover for anti-Indigenous sentiments

Second Place
Duane Beyal
Navajo Times
No to a photo-op prez

Third Place
Dina Gilio-Whitaker
High Country News
How to Indigenize the Green New Deal and environmental justice

Honorable Mention
Rosalyn LaPier
High Country News
The legacy of colonialism on public lands created the Mauna Kea conflict

Print / Online – Best Environmental Coverage
First Place
Debra Krol
High Country News – Roads and Kingdoms
An Indigenous way of life for these California tribes breaks state laws

Second Place
Terri Hansen
YES! Magazine
How Tribes Are Harnessing Cutting-Edge Data to Plan for Climate Change

Third Place
Deonna Anderson
YES! Magazine
Mushrooms: Natures Greatest Decomposers

Honorable Mention
Donovan Quintero
Navajo Times
Fire: Taker, giver of life

Print / Online – Best Health Coverage
First Place
Chris Jennings
Biskinik
Mental health struggles met with help and hope

Second Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Hownikan
Alzheimer’s and dementia negatively influence minority populations

Print / Online – Best News Photo
First Place
Donovan Quintero
Navajo Times
Code Talker

Second Place
Donovan Quintero
Navajo Times
Veteran

Third Place
Jolene Yazzie
High Country News
A canoe journey to Alcatraz on Indigenous Peoples Day

Honorable Mention
Donovan Quintero
Navajo Times
Fire

Print / Online – Best Elder Coverage
First Place
Aliyah Chavez
Indian Country Today
LaDonna Harris stumbled into a legacy of impact

Second Place
Paige Willett
Hownikan
Language with Perrot

Third Place
Chris Jennings
Biskinik
Retired teacher recognized for servant leadership

Honorable Mention
Lenzy Krehbiel-Burton
Hownikan
Alzheimer’s and dementia negatively influence minority populations

Print / Online – Best Feature Story
First Place
Nick Estes
High Country News
The U.S. stole generations of Indigenous children to open the West

Second Place
Tristan Ahtone, Allison Herrera
High Country News
Indigenous educators fight for an accurate history of California

Third Place
Graham Lee Brewer
High Country News
This Cherokee congressman is for Trump and Indian Country

Print / Online – Best Feature Photo
First Place
Donovan Quintero
Navajo Times
Grandma and baby

Second Place
Jarrette Werk
Indian Country Today
Life was tough on that island

Third Place
Ravonelle Yazzie
Navajo Times
Babies on parade

Honorable Mention
Chris Jennings
Biskinik
Stickball Girl

Print / Online – Best Multimedia
First Place
Puanani Fernandez-Akamine, Jason Lees, Alice Silbanuz, Kaleena Patcho
Ka Wai Ola
Fostering Aloha

Second Place
Kawena Carvalho-Mattos, Jason Lees, Malia Nobrega-Olivera, Kaleena Patcho
Ka Wai Ola
Protecting Paakai Traditions in Hanapepe, Kauai

Third Place
Jason Asenap
High Country News
Meet the Nizhóní Girls: the making of a desert surf rock band

Honorable Mention
Jarrette Werk
Indian Country Today
Life was tough on that island

Print / Online – Best News Story
First Place
Kalen Goodluck
High Country News
Far-right extremists appropriate Indigenous struggles for violent ends

Second Place
Debra Utacia Krol
Arizona Republic
Salt River horses face hunger and disease as debate continues over their future

Third Place
Kalen Goodluck
High Country News
Native American athletes and fans face ongoing racism

Print / Online – Excellence in Beat Reporting
First Place
Shondiin Silversmith
Arizona Republic
Navajo Code Talkers: The last of the living WWII heroes share their stories

Second Place
Antonia Gonzales
National Native News
Alaska’s Native Voice

Third Place
Shondiin Silversmith
Arizona Republic
Shondiin Silversmith: Indigenous communities

Honorable Mention
Mary Annette Pember
Indian Country Today
MeToo in Indian Country

COMBINED CATEGORIES (Besides Associate I&II)

Back to top

Professional Division I & II – Print

Print – Best Feature Story
First Place
Jill-Marie Gavin
Confederated Umatilla Journal
Native inmates get their piece of home

Second Place
Shannon Shaw Duty
Osage News
Grayhorse community wants to meet with filmmaker Martin Scorsese

Third Place
Angel Ellis
Mvskoke Media
Legislation supports students culture in academic ceremony

Honorable Mention
Lenzy Krehbiel-Burton
Osage News
Author draws parallel between Osage Reign of Terror and the Tulsa Race Riot

Print – General Excellence
First Place
Cherokee Phoenix

Second Place
Mvskoke Media

Third Place
Osage News

Honorable Mention
The Southern Ute Drum

Professional Division I & II – Print / Online

Print / Online – Best Multimedia
First Place
Trennie Collins, McKayla Lee
The Southern Ute Drum
45th Annual Denver March Powwow

Second Place
Angel Ellis and Jerrad Moore
Mvskoke Media
Christmas at Ryal Schools

Third Place
Gary Fife
Mvskoke Media
An Interview with Poet Laureate: Joy Harjo

Honorable Mention
Trennie Collins and Robert L. Ortiz
The Southern Ute Drum
Awaking the Warrior Within (featuring the Dream Warriors)

Print / Online – Best News Photo
First Place
McKayla Lee
The Southern Ute Drum
Spirits run deep at Sand Creek

Second Place
Cody Hammer
Osage News
Osage elder Cecelia Tallchief and her daughter, Osage Nation Congresswoman Brandy Lemon

Third Place
Robert L. Ortiz
The Southern Ute Drum
Celebrating Bear Dance, honoring Memorial Day

Honorable Mention
Shannon Shaw Duty
Osage News
2019 National Indian Taco Championships

Print / Online – Best Elder Coverage
First Place
Rosemary Stephens
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
Elder Veteran spends life in service to others: Nursing career spans over six decades

Second Place
Cary Rosenbaum
Tribal Tribune
Whitelaw’s Way

Third Place
Rosemary Stephens
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
Elder’s Journey Into The Light

Honorable Mention
Rosemary Stephens
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
The Life Story of Moses Starr Jr.

Professional Division II & III – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best News Story
First Place
Savannah Maher
Wyoming Public Radio
Police Shooting Stirs Long-Simmering Tensions In Riverton

Second Place
Savannah Maher
Wyoming Public Radio
What CWC’s Proposed Four-Year Degree Could Mean For The Wind River Reservation

Third Place
Tripp Crouse
KNBA
Alaska Native language groups convene to translate census materials

Professional Division II & III – Online

Online – Best Digital Publication
First Place
Ka Wai Ola News

Online – Best Feature Story
First Place
Mary Annette Pember
YES! Magazine
Tribal Elder Hears Grandfather’s Voice in Archived Songs

Second Place
Shondiin Silversmith
Arizona Republic
Inside a traditional Hopi wedding: 10 days of family, food and mud fights

Third Place
Deonna Anderson
YES! Magazine
These Indigenous Women Are Reclaiming Stolen Land in the Bay Area

Honorable Mention
Brittany Hobson
APTN
Drag family taking Winnipeg scene by storm

Professional Division II & III – Print / Online

Print / Online – Best Sports Photo
First Place
Donovan Quintero
Navajo Times
Bucked off

Second Place
Garett Fisbeck
Hownikan
Close Play

Third Place
Dallas Dick
Confederated Umatilla Journal
Omak Express Collision

Honorable Mention
Garett Fisbeck
Hownikan
Bench Warmers

Professional Division I, II & III – Print/Online

Print/Online – Best Column
First Place
Jason Asenap
High Country News
Asenap’s Film Reviews

Second Place
Doug Cuthand
Saskatoon Star Phoenix

Third Place
Alice Silbanuz, Puanani Fernandez-Akamine, Jason Lees, Kawena Carvalho-Mattos, Jhewel Felipe
Ka Wai Ola
E Hoʻokanaka: Inspiring & Uplifting the Next Generation of Leaders

Honorable Mention
Ruby Hansen Murray
Osage News
Ruby Hansen Murray, Cultural Columnist

Click on the headers for the releases

2020 NAJA Elias Boudinot Free Press Award
Mvskoke Media

2020 NAJA Richard LaCourse Award
APTN Investigates
Aboriginal Peoples Television Network

2020 NAJA-Medill Milestone Achievement Award
Lori Edmo
Sho-Ban News

Back to top