2021 National Native Media Award Winners

All Winners


JUMP TO
AD I&II — AD IIIPro IPro IIPro IIIOther Combined DivisionsSpecial Awards

Note
All categories that were combined across division besides Associate I and II are listed towards the bottom. To keyword search on most non-mobile platforms use: Command F.

Entries that did not follow the published contest instructions were either moved to comply or disqualified at the contest admin and/or judges’ discretion.


STUDENT DIVISION

Student Category – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best Sports Story
No Winner

Radio / Podcast – General Excellence
First Place
Chance Dorland, Taylor Notah
Turning Points Magazine Podcast

Second Place
Lacee Mouser
University of Oklahoma – independent podcast
Through The Cracks

Student Category – TV

TV – Best Feature Story
First Place
McKenzie Allen-Charmley
Cronkite News
Navajo Firewood

TV – Best News Story
First Place
Thomas Mangloña II, KUAM News Photographers
KUAM News
Navy details plans to continue with the Mariana Islands Training and Testing

Second Place
Thomas Mangloña II, KUAM News Photographers
KUAM News
Saipan prepares for incoming passengers

Third Place
Thomas Mangloña II, KUAM News Photographers
KUAM News
KUAM gets a behind the scenes look at Saipan’s COVID-19 lab

Honorable Mention
Jared Nally
Haskell Indian Leader
KC Football honoree stands in solidarity with Native protestors

Student Category – Print / Online

Print / Online – Best News Story 
First Place
Jared Nally
Haskell Indian Leader
Student Safety Jeopardized by Violation of Fifth Amendment

Second Place
Connor MacDonald
Haskell Indian Leader
Haskell FY2021 Funding

Third Place
Delila Begay
Haskell Indian Leader
Away From Home

Print / Online – Best News Photo
First Place
Raphael Romero Ruiz
Azcentral.com
Protesters at border wall site on Hia-Ced O’odham territory ends in standoff

Second Place
Megan Van Pelt
Confederated Umatilla Journal
Tribal members band together at BLM rally

Third Place
Megan Van Pelt
Confederated Umatilla Journal
Umatilla elder receives COVID vaccine

Honorable Mention
Jared Nally
Haskell Indian Leader
KC Football Honoree Stands In Solidarity with Native Protestors

Print / Online – Best Feature Story
First Place
Joseph Perez
The State Press at Arizona State University
Live más: Overnight at the Taco Bell on Apache

Second Place
Joseph Perez
The State Press at Arizona State University
My mom is a nurse in the face of a pandemic

Third Place
Noah Huerta
Turning Points Magazine
The tight-knit Town of Guadalupe

Honorable Mention
Joseph Singh
Haskell Indian Leader
Emotional Support Animal Spotlight: Brown Sugar

Print / Online – Best Feature Photo
First Place
Shalanndra Benally
Turning Points Magazine
Indigenizing archives

Second Place
Jared Nally
Haskell Indian Leader
Haskell Instructor Honored with Mural by Past Student

Third Place
Megan Van Pelt
Confederated Umatilla Journal
And the beat goes on

Print / Online – Best Sports Story
First Place
Jared Nally
Haskell Indian Leader
Fightin’ Indians

Print / Online – Best Sports Photo
First Place
Megan Van Pelt
Confederated Umatilla Journal
Stockton spaces out defender

Second Place
Megan Van Pelt
Confederated Umatilla Journal
Catching rays, cutting strokes

Third Place
Makayla Sloan
Haskell Indian Leader
Games Through Photos

Print / Online – Best Environmental Coverage
First Place
Zachary Arquette
Haskell Indian Leader
Uprooted: Decaying Trees Plan to be Repurposed

Second Place
Marklin Morales
Haskell Indian Leader
The Haskell Glow-Up Coalition

Print / Online – Best Editorial
First Place
Raphael Romero Ruiz
The State Press at Arizona State University
Opinion: Forgotten Footsteps

Second Place
Joseph Singh
Haskell Indian Leader
The Unsung Heroes of Curtis Hall

Third Place
Joseph Singh
Haskell Indian Leader
Star Wars: The Rise of Skywalker

Print / Online – Best Column
First Place
Danielle Lucero  

Turning Points Magazine
Native Scholar Comic  

Print / Online – Best Digital Publication
First Place
Taylor Notah, Ravenna Curley, Brittany Gene, Ryan Allison and Shalanndra Benally
Turning Points Magazine

Print / Online – General Excellence
First Place
Haskell Indian Leader

ASSOCIATE DIVISIONS I & II

Back to top

Associate Divisions I & II Combined Categories – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best Coverage of Native America
First Place
Gabriel Pietrorazio
FingerLakes1.com
DAILY DEBRIEF: Traditionalists blindsided by Cayuga Nation lawsuit against federal government

Second Place
Gabriel Pietrorazio
FingerLakes1.com
DAILY DEBRIEF: Seneca Nation talks pandemic response, economic fallout of casino closures

Third Place
Gabriel Pietrorazio
FingerLakes1.com
INSIDE THE FLX: Nationally recognized Indigenous rights lawyer weighs in on Cayuga Nation conflict 

Honorable Mention
Gabriel Pietrorazio
FingerLakes1.com
INSIDE THE FLX: Nationally recognized Indigenous rights lawyer weighs in on Cayuga Nation conflict 

Associate Divisions I & II Combined Categories – TV

TV – Best Coverage of Native America
First Place
Chris Picciuolo
O’odham Action News
SRPMIC Cultural Repository Beam Signing

Associate Divisions I & II Combined Categories – Print / Online

Print / Online – Best Coverage of Native America
First Place
Madeline Ackley
Cronkite News
Native American veterans still struggling to get the health care they were promised

Second Place
Stephanie Woodard
Rural America In These Times
Sioux People Are Protecting Their People from Pandemic: The governor is trying to stop them

Third Place
Anthony J. Wallace
Cronkite News
Pandemic shines light on complex coexistence of modern times, traditional ways on Navajo Nation

Print / Online – Best Photo of Native America
First Place
David Bacon
Capital & Main
Tulare County During the Pandemic – The Hard Price of Poverty

Second Place
Timothy Gonzalez
Smoke Signals
Visions of Snow

Third Place
Timothy Gonzalez
Smoke Signals
Memorial Day flyover

Honorable Mention
Timothy Gonzalez
Smoke Signals
Tribal members join Black Lives Matter march

ASSOCIATE DIVISION III

Back to top

Associate Division III – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best Coverage of Native America
First Place
Kate Groetzinger
KUER
Navajo Families Without Internet Struggle To Home-School During COVID-19 Pandemic

Second Place
Brian Bull
KLCC
KLCC’s Coverage of Tribal Issues And Stories Across Oregon

Associate Division III – TV

TV – Best Coverage of Native America
First Place
Hunter Robert Baker, Jordan Fein, Raoul Max Trujillo, Justine Nagan, Chris White, Christopher Hastings and Carmen L. Vicencio
WORLD Channel
America ReFramed: The Blessing

Second Place
Drew Nicholas, Megan Whitmer, Elizabeth Day, Shirley K. Sneve, Justine Nagan, Chris White, Christopher Hastings and Carmen L. Vicencio
WORLD Channel
America ReFramed: Blood Memory

Third Place
Joie Chen
Matter of Fact and the Economic Hardship Reporting Project
Understanding the Voting Challenges Facing Native Americans 

Honorable Mention
Michelle Daricek, Doug Podkowsky, Matt Frucci, Vaughn Hillyard, Chiara Sottile, Ray Farmer and Jenn Suozzo
NBC Nightly News
Underfunded Native American communities struggle with remote learning

Associate Division III – Print / Online

Print / Online – Best Coverage of Native America
First Place
Jessica Klein
The Fuller Project with Indian Country Today
They Survived Intimate Partner Violence‚ Now They Can Vote Safely

Second Place
Cindy YurthNavajo Times
Who are ‘Navajos for Trump’?

Third Place
Felicia Fonseca
Associated Press
Movement to highlight missing Native women expands to males

Print / Online – Best Photo of Native America
First Place
Charles Fox
The Philadelphia Inquirer
Story Time for Students

Second Place
Christian Toews
Biskinik
Tent with Stars

Third Place
Christian Toews
Biskinik
Chris Schatte fly fishes in Beavers Bend State Park

PROFESSIONAL DIVISION I

Back to top

Professional Division I – Radio/Podcast

Radio/Podcast – Best Feature Story
First Place
Marissa Johnson
O’odham Action News
OAN Connects – SRPMIC Member Performs Hoop Dances on World of Dance

Second Place
Marissa Johnson
O’odham Action News
OAN Connects Episode 13 – Harvesting the Baidaj 

Professional Division I – Print / Online

Print / Online – Best News Story
First Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Southwest Ledger
Federal judge hands Stitt another loss in tribal gaming fight

Second Place
Jodi Rave
Buffalo’s Fire
North Dakota businesswoman sues tribe alleging secret bank accounts

Third Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Southwest Ledger
Judge halts Kiowas from using CARES money

Print / Online – Best News Photo
First Place
McKayla Lee
The Southern Ute Drum
Sing our Rivers Red Earring exhibit

Second Place
Robert L. Ortiz
The Southern Ute Drum
A graduation like no other!

Third Place
McKayla Lee
The Southern Ute Drum
SUIMA hosts ‘Family Night’ & Book Fair

Honorable Mention
Fabian Martinez
The Southern Ute Drum
Wellness Court honors Weaver

Print / Online – Best Feature Story
First Place
Carol Craig
Yakama Nation Review
COVID-19 survivor shares experience 

Second Place
Marissa Johnson
O’odham Action News
Former SRPMIC President  Diane Enos Among Arizona Women of the Century

Third Place
Fabian Martinez
The Southern Ute Drum
Ghosts of the Railroad: La Boca Bridge revitalized

Print / Online – Best Feature Photo
First Place
Cary Rosenbaum

Tribal Tribune
An elder’s smile

Second Place
McKayla Lee

The Southern Ute Drum
Students stay Close Up in D.C.

Third Place
Trennie Collins

The Southern Ute Drum
SunUte welcomes Jiu-Jitsu

Print / Online – Best Sports Story 
First Place
Tasha Silverhorn
O’odham Action News
Lady Warriors make it to the Elite 8 of the 6A State High School Tournament

Second Place
Cary Rosenbaum
Tribal Tribune
The buzz around Hornet basketball

Third Place
Ryan Craig
Yakama Nation Review
YNTS’ Liulamaga joins 1,000-point club, likes to rebound

Print / Online – Best Environmental Coverage
First Place
Marissa Johnson
O’odham Action News
The Tradition of Harvesting Cholla Buds

Second Place
Marissa Johnson
O’odham Action News
Baidaj Harvesting

Third Place
Marissa Johnson
O’odham Action News
Border Wall Construction Affecting Quitobaquito Springs 

Honorable Mention
Marissa Johnson
O’odham Action News
Mesquite Usage by the O’odham and Piipaash

Print / Online – Best Elder Coverage
First Place
Marissa Johnson
O’odham Action News
Salt River Memories by Ruth Chough 

Second Place
Carol Craig
Yakama Nation Review
World War II hero recounts Nazi atrocities to tribal council

Third Place
Cary Rosenbaum
Tribal Tribune
A product of the old way

Honorable Mention
Marissa Johnson
O’odham Action News
Community Elder Barbara Johnson Shares Her Life Experiences

Print / Online – Best Health Coverage
First Place
McKenzie Allen-Charmley
Cronkite News
Many Navajos face pandemic without running water, tribal members urged to lift each other up

Second Place
Trennie Collins
The Southern Ute Drum
Easing mental health in the face of COVID-19

Third Place
Trennie Collins
The Southern Ute Drum
Mental Health: Giacci helps us heal from our past

Print / Online – Best Layout
First Place
Robert L. Ortiz
The Southern Ute Drum

Second Place
Jessica Joaquin
O’odham Action News

Print / Online – General Excellence
First Place
Jeremy Wade Shockley, Robert L. Ortiz, Fabian Martinez, McKayla Lee and Trennie Collins
The Southern Ute Drum

Professional Division I – Multimedia

Multimedia – Best Multimedia
First Place
Marissa Johnson
O’odham Action News
OAN Connects Episode 23 

Second Place
Kiyanna Pushetonequa
Meskwaki Nation Times
105th Meskwaki Annual Powwow Edition

Third Place
Marissa Johnson
O’odham Action News
OAN Connects Episode 2

Honorable Mention
Jessica Joaquin
O’odham Action News
Ce’cemait Making with Miss Doris and Isaac

PROFESSIONAL DIVISION II

Back to top

Professional Division II – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best Feature Story
First Place
Savannah Maher
Wyoming Public Radio
Lander’s One Shot Antelope Hunt Faces Mounting Pressure To “Re-Write The Script”

Second Place
Tripp Crouse
KNBA
A largely Indigenous theater production transforms classic holiday tale in Tlingit Christmas Carol

Third Place
Kamiah Koch
Smoke Signals
Grand Ronde’s Garden

Honorable Mention
Andi Murphy
Toasted Sister Podcast
E71: Indigenous Farmworkers – “Do your work no matter what other people say”

Radio / Podcast – Best News Story
First Place
Savannah Maher
Wyoming Public Radio
COVID-19 Pandemic Highlights Urgent Need For Housing On Wind River

Second Place
Tripp Crouse
KNBA
Alaska ranks very low in 2020 Census self-response, but advocates remain optimistic

Third Place
Savannah Maher
Mountain West News Bureau
Tribal Councils Make Slow Progress Toward Gender Equality

Honorable Mention
Valerie Vande Panne
WGCU – NPR Southwest Florida
Young Seminole Tribe Member Sues Ron DeSantis

Radio / Podcast – Excellence in Beat Reporting
First Place
Savannah Maher
Wyoming Public Radio
COVID-19 impacts on the Wind River Reservation 

Second Place
Andi Murphy
Toasted Sister Podcast
Indigenous food reporting

Professional Division II – TV

TV – Best News Story
First Place
Kamiah Koch
Smoke Signals
Proposed site of new Grand Ronde gaming facility

Second Place
Kamiah Koch
Smoke Signals 
Grand Ronde hosts fire camp

Professional Division II – Print / Online

Print / Online – Best News Story
First Place
Benny Polacca
Osage News
ON Congress passes four bills to continue government operations amid pandemic

Second Place
Angel Ellis
Mvskoke Media
Former MCN Chief sentenced to prison

Third Place
Rosemary Stephens
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
Returning to Learn: Opening schools during a pandemic

Print / Online – Best News Photo
First Place
Cody Hammer
Osage News
Drive-thru COVID-19 testing at Osage Nation

Second Place
Rosemary Stephens
I Can’t Breathe
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune

Third Place
Dallas Dick
Confederated Umatilla Journal
Thornhollow Bridge breaks during flood

Print / Online – Best Feature Story
First Place
Montoya Whiteman, Karen English, Kristen Goodfriend, Meghan Little and Candace McDonough
Winds of Change Magazine
Sustaining Wildlife – Sustaining Culture

Second Place
Chris O’Connell and Savannah Maher
Texas Observer / Wyoming Public Media
F Is For Fake: How a dozen possibly fraudulent and forged Indigenous artworks left Texas and ended up on museum walls in Wyoming

Third Place
Latoya Lonelodge
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
Art Heals: The Jingle Dress Project

Honorable Mention
Shannon Shaw Duty
Osage News
A change in name brings peace, comfort and understanding

Print / Online – Best Feature Photo
First Place
Cody Hammer
Osage News
Osage Nutcracker

Second Place
Dallas Dick
Confederated Umatilla Journal
Earth day buzz

Third Place
Cody Hammer
Osage News
Osage elder on Veterans Day 2020

Print / Online – Best Environmental Coverage 
First Place
Cary Rosenbaum and Wil Phinney
Confederated Umatilla Journal
Umatilla River flood coverage

Second Place
Montoya Whiteman, Karen English, Kristen Goodfriend, Meghan Little and Candace McDonough
Winds of Change Magazine
Fighting Fire with Fire

Third Place
Kashona Notah
KNBA
Podcaster, journalist work together to create climate change collaboration

Print / Online – Best Elder Coverage
First Place
Rosemary Stephens
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
Reflecting back on Tribal Veteran/Elder Lawrence Hart

Second Place
Rosemary Stephens
Cheyenne and Arapaho Tribal Tribune
Arapaho Elder Erma Jean Brown chosen as one of AARP Indian Elder Honorees for 2020

Third Place
Morgan Taylor 
Mvskoke Media
Veteran makes tribute to other veterans

Honorable Mention
Talli Nauman
Native Sun News Today
Indigenous Matriarchs Rising celebrates Women’s History Month

Print / Online – Best Health Coverage
First Place
Shannon Shaw Duty
Osage News
WHC conducts 1,500-plus COVID-19 tests, addresses testing incidents

Second Place
Cary Rosenbaum
Confederated Umatilla Journal
CTUIR’s ingenuity with lamprey freezer keeps vaccines at appropriate temperature

Third Place
Tripp Crouse
KNBA
Tribal health programs take precautions against coronavirus

Print / Online – Best Column
First Place
Gary Fife
Mvskoke Media
Emvpanayv: One Who Tells the Story

Second Place
Cary Rosenbaum
Confederated Umatilla Journal
Coyote Stories

Print / Online – Excellence in Beat Reporting
First Place
Benny Polacca
Osage News
Osage Nation Congress

Second Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Osage News
Education Beat Reporting

Third Place
Angel Ellis 

Mvskoke Media
SCOTUS opinion impact coverage

Honorable Mention
Cary Rosenbaum
Confederated Umatilla Journal
Umatilla Reservation’s COVID-19 response

Print / Online – Best Layout
First Place
Mark Dreadfulwater and Travis Snell
Cherokee Phoenix

Second Place
Justin Phillips
Smoke Signals

Third Place
Sherry Stinson
Osage News

Honorable Mention
Cary Rosenbaum, Wil Phinney and Megan Van Pelt
Confederated Umatilla Journal

Print / Online – General Excellence
First Place
Lani Hansen, Jerrad Moore, Morgan Taylor, Gary Fife, Clinton Sinclair, Pauline Randall, Angel Ellis and Mvskoke Creative

Mvskoke Media
Mvskoke News 

Second Place
Shannon Shaw Duty, Benny Polacca, Cody Hammer, Lenzy Krehbiel-Burton and Ruby Hansen Murray
Osage News

Third Place
Cary Rosenbaum, Wil Phinney, Dallas Dick and Megan Van Pelt
Confederated Umatilla Journal

Honorable Mention
Dean Rhodes, Danielle Harrison, Timothy  Gonzalez, Samuel Briggs III Samuel Briggs III and Justin Phillips
Smoke Signals

Professional Division II – Multimedia

Multimedia – Best Multimedia
First Place
Josh Fourkiller
Cherokee Phoenix
Family, historians share Ned Christie insights

Second Place
Angel Ellis and Jerrad Moore
Mvskoke Media
Anne Townsend Edwards discusses being a Muscogee foster parent

Third Place
Josh Fourkiller
Cherokee Phoenix
Sowing and Sharing Heirloom Seeds Series

PROFESSIONAL DIVISION III

Back to top

Professional Division III – Radio / Podcast

Radio / Podcast – Best News Story
First Place
Lenzy Krehbiel-Burton
Oklahoma Engaged
​​What Medicaid Expansion Could Mean for Oklahoma’s Indigenous Population

Second Place
Rhonda LeValdo
National Native News
Members of the Native community take part in Minneapolis demonstrations

Third Place
Antonia Gonzales
National Native News
Colonizer Statue Taken Down

Radio / Podcast – Best Feature Story
First Place
Brian Bull
KLCC
2020 Finds Indigenous Nations Preparing For Wildfires And COVID-19

Second Place
Brian Bull
KLCC
New Wave Of Social Justice Finds Black And Indigenous Activists United

Third Place
Brian Bull
KLCC
Following ‘Story Pole’ Controversy, Ritz Saunas Now Gifted With Tlingit Artist

Radio / Podcast – General Excellence
First Place
Alexis Sallee, Tara Gatewood and Andi Murphy
KNBA
Native Artist Podcast: A Special Presentation of Indigefi

Second Place
National Native News 
Native Artist Podcast: A Special Presentation of Indigefi
Koahnic Broadcast Corporation

Third Place
Paige Willett
Hownikan

Radio / Podcast – Excellence in Beat Reporting
First Place
Rhonda LeValdo
National Native News
Racial Justice in Minneapolis 

Second Place
Brian Bull
KLCC
2020 Census Coverage For Indian Country

Professional Division III – TV

TV – Best News Story
First Place
Priscilla Wolf
APTN
Minneapolis police officer charged in death of George Floyd was involved in shooting of Ojibwe man in 2006

Second Place
Brittany Hobson
APTN
Rise of Inuit living in Winnipeg shows the need for more Inuit-specific resources

Third Place
Chiara Sottile, Morgan Radford, Sumiko Moots, Paul Manson and Carey Moots
The Sunday TODAY Show
Coronavirus hits Indian Country hard, exposing infrastructure disparities

TV – Best Feature Story
First Place
Charles Kennedye, Jodi Rave, Georgiana Ausan, Patirck Myers and Gary Hochman
Indigenous Media Freedom Alliance / Buffalo’s Fire
Natsu Puuku Ranch

Second Place
Brittany Hobson
APTN
A miracle in the making: birth of Ojibwe pony in Manitoba first in decades

Third Place
Charles Kennedye, Jodi Rave, Gary Hochman, Georgiana Ausan, Patrick Myers and Daniel Lapham
Indigenous Media Freedom Alliance / Buffalo’s Fire
Valley of Thundering Waters

Honorable Mention
Priscilla Wolf
APTN
Saskatchewan family survives COVID-19 by returning to the trap line

TV – Excellence in Beat Reporting
First Place
Melissa Ridgen and Beverly Andrews
APTN
APTN InFocus

Second Place
Antonia Gonzales
New Mexico In Focus
COVID-19 in Indian Country

Professional Division III – Print / Online

Print / Online – Best News Story
First Place
Dalton Walker
Indian Country Today
Birthing center closure: ‘My baby and I felt abandoned’

Second Place
Chiara Sottile and Erik Ortiz
NBC News
Coronavirus hits Indian Country hard, exposing infrastructure disparities

Third Place
Debra Utacia Krol
Arizona Republic
Who’s not getting COVID-19 aid? Native American entrepreneurs who may need it most

Honorable Mention
Brittany Hobson
APTN
Hundreds of Indigenous children suspected of dying connected to care in Manitoba over decade

Print / Online – Best News Photo
First Place
Donovan Quintero
Navajo Times
Suspected virus death

Second Place
Sharon Chischilly
Navajo Times
American Horse with hand raised at Onate statue

Third Place
Donovan Quintero
Navajo Times
Vaccine arrives, Erica Harker carries into Sage Memorial

Honorable Mention
Sharon Chischilly
Navajo Times
Hemp farms protestor

Print / Online – Best Feature Story
First Place
Graham Lee Brewer and Cary Aspinwall
High Country News
How the Supreme Court upended a century of federal Indian law

Second Place
Stacey McKenna
YES! Magazine
A Way Out of a Dark Past

Third Place
Dalton Walker
Indian Country Today
There’s another story behind that Land O’Lakes butter box

Honorable Mention
Aliyah Chavez
Indian Country Today
96-year-old Navajo woman becomes an internet hit

Print / Online – Best Feature Photo
First Place
Sharon Chischilly
Navajo Times
Jill Jim, director of Navajo Nation Department of Health

Second Place
Donovan Quintero
Navajo Times
First snow

Third Place
Kiliii Yuyan
High Country News
On the deep human need to be outside

Honorable Mention
Garett Fisbeck
Hownikan
Top Hand Boots

Print / Online – Best Environmental Coverage
First Place
Debra Utacia Krol
Arizona Republic
Tribes and Fire 

Second Place
Ka’nhehsí:io Deer
CBC Indigenous
By the rapids: Restoring Kahnawake’s bay and life on the water

Third Place
Meghan Sullivan
Indian Country Today
Slow, late salmon run hurting fishers

Honorable Mention
Debra Krol
Arizona Republic
In Phoenix, rising temperatures day and night kill more people each year

Print / Online – Best Health Coverage
First Place
Donovan Quintero
Navajo Times
‘I miss my brain’: Frontline hero continues to struggle with COVID-19

Second Place
Krista Allen
Navajo Times
With bleach and a prayer: In a tiny town, a clinic run by women holds the front line

Third Place
Rhiannon Johnson
CBC Indigenous
Celebrating Indigenous health-care workers

Print / Online – Best Elder Coverage
First Place
Sunnie R. Clahchischiligi
Searchlight New Mexico
Navajo Elders: Cherished, Neglected, At Risk

Second Place
Puanani Fernandez-Akamine, Kaleena Patcho and Jason Lees
Ka Wai Ola
Caring For Our Kupuna: An Act of Aloha

Third Place
Joaqlin Estus
Indian Country Today
David Katzeek leaves legacy of revitalized language, culture

Honorable Mention
Aliyah Chavez
Indian Country Today
96-year-old Navajo woman becomes an internet hit

Print / Online – Best Editorial
First Place
Rebecca Nagle
The Atlantic
Oklahoma suspect argument in front of the supreme court

Second Place
Shondiin Silversmith
The Arizona Republic
Being tested for COVID-19 sucks. What’s worse? Waiting for the results.

Third Place
Rhonda LeValdo
Kansas City Star
Problem with ‘Arrowhead Chop’ isn’t political correctness. It’s about human dignity

Print / Online – Best Column
First Place
Levi Rickert
Native News Online

Second Place
Duane Beyal
Navajo Times

Third Place
Tom Arviso
Navajo Times

Honorable Mention
Kolby KickingWoman
Indian Country Today

Print / Online – Excellence in Beat Reporting
First Place
Dalton Walker
Indian Country Today
Birthing center closure coverage

Second Place
Aliyah Chavez
Indian Country Today
Indigenous candidates running for office in a historic 2020 election year

Third Place
Meghan Sullivan
Indian Country Today
Alaska Policy 

Honorable Mention
Jourdan Bennett-Begaye
Indian Country Today
COVID-19 in Indian Country

Print / Online – Best Layout
First Place
Biskinik Staff
Biskinik

Second Place
Kaleena Patcho
Ka Wai Ola News 

Third Place
Trey DeLonais
Hownikan  

Print / Online – Best Digital Publication
First Place
Kyle Edwards, Levi Rickert and Brian Edwards
Native News Online

Second Place
Alice Malepeai Silbanuz, Puanani Fernandez-Akamine, Kaleena Patcho, Ed Kalama, Jason Lees, Jhewel Felipe, Josh Koh, Ku’ualohapauole Lau and William “Trip” Rems
Ka Wai Ola News 

Third Place
Jennifer Bell, John VanPool, Paige Willett, Mary Belle Zook, Emily Guleserian, Trey DeLonais and Garett Fisbeck
Hownikan

Print / Online – General Excellence
First Place
Tom Arviso
Navajo Times

Second Place
John VanPool, Jennifer  Bell, Paige Willett, Mary Belle Zook, Emily Guleserian, Trey DeLonais and Garett Fisbeck 
Hownikan

Third Place
Alice Malepeai Silbanuz, Puanani Fernandez-Akamine, Kaleena Patcho, Ed Kalama, Jason Lees, Jhewel Felipe, Joshua Koh and Kuʻualohapauʻole Lau  
Ka Wai Ola News

Honorable Mention
Biskinik Staff
Biskinik

Professional Division III – Multimedia

Multimedia – Best Multimedia
First Place
Colton Shone, Nathan O’Neal and Jonathan Dineyazhe
KOB 4
The People vs. The Pandemic

Second Place
Chiara Sottile, Vaughn Hillyard, Ray Farmer, Doug Podkowsky and Michelle Daricek
NBC News Digital
Underfunded and Lacking Access

Third Place
John Sallee
KNBA
The Storyteller: A Special Presentation of The RIVR

Honorable Mention
Brittany Guyot and Holly Moore
APTN Investigates
Writing Home / Carving Home 

COMBINED DIVISIONS (Besides Associates I & II)

Back to top

Professional Divisions I & II – Radio/Podcast

Radio / Podcast – General Excellence
First Place
Jessica Joaquin
O’odham Action News
O’odham Action News Podcast

Second Place
Jill-Marie Gavin and Boots Pond
KCUW-LP Pendleton
Tac Maywii Nixyaawii!

Third Place
Tripp Crouse
KNBA
Statues spark discussion about colonialism in Alaska

Professional Divisions I , II & III – Radio/Podcast

Radio / Podcast – Best Newscast
No Winner

Professional Divisions I & II – TV

TV – Best Feature Story
First Place
Stacie Boston
Cherokee Phoenix
Cherokee language translator proud to share language

Second Place
Ramona Marozas, Greg Grell, Dawn Mikkelson, Dennis Anderson, Julie Zenner, The remaining Almanac North team!  
Almanac North
Deer River Anishinaabe Education Program

Third Place
Stacie Boston
Cherokee Phoenix
CHEROKEE EATS: Kanuchi

Honorable Mention
Stacie Boston
Cherokee Phoenix
Cherokee Language Master Apprentice Program goes virtual with lessons

Professional Divisions II & III – TV

TV – General Excellence
First Place
Mark Trahant, Patty Talahongva, Vincent Schilling, Jourdan Bennett-Begaye, Karen Lincoln Michel, Tomas Karmelo Amaya, Carina Dominguez, Maxwell Montour and Weldon Grover
Indian Country Today

Second Place
Ramona Marozas, Michael LeGarde, Lance Haavisto and Dawn Mikkelson
Native Report 

Third Place
Darren Brown
Cheyenne and Arapaho Television 

TV – Best Newscast
First Place
Ken Welsh, Derek Christensen, Francine Compton, Melissa Ridgen, Dennis Ward and Cheryl McKenzie
APTN National News

Second Place
Mark Trahant, Patty Talahongva, Jourdan Bennett-Begaye, Carina Dominguez, Karen Lincoln Michel, Weldon Grover and Quindrea Yazzie
Indian Country Today
Wash Your Hands – ICT Newscast with Ricardo Cate

Third Place
Jerrad Moore
Mvskoke Media
Previously censored interview with Dr. Monte Randall leading a citizen initiative petition to restore free press at MCN

Professional Divisions I & II – Print / Online

Print / Online – Best Digital Publication
First Place
Jeremy Wade Shockley, Robert L. Ortiz, Fabian Martinez, McKayla Lee and Trennie Collins
The Southern Ute Drum

Second Place
Confederated Umatilla Journal

Print / Online – Best Sports Photo
First Place
McKayla Lee
The Southern Ute Drum
Cross-court action

Second Place
Trennie Collins
The Southern Ute Drum
Youth ballers rock the court

Third Place
Cary Rosenbaum
Tribal Tribune
Stretchy defense

Print / Online – Best Editorial
First Place
Jodi Rave
Buffalo’s Fire
Perspective: Government orders Tesoro Pipeline to shut down, pay landowners millions

Second Place
Cary Rosenbaum and Wil Phinney
Confederated Umatilla Journal

Third Place
Tim Giago
Native Sun News Today
Why did the Native Americans convert to foreign religions?

Professional Divisions II & III – Print / Online

Print / Online – Best Sports Story
First Place
James Giago Davies

Native Sun News Today
Four state championships to White River in 15 years: Taking a look at the Marshall plan

Second Place
Dalton Walker
Indian Country Today
Friendship between Ireland, tribes lives on

Third Place
Quentin Jodie
Navajo Times
Positive spin

SPECIAL AWARDS

Back to top

2021 NAJA-Medill Milestone Achievement Award
Tom Arviso

2021 NAJA Elias Boudinot Free Press Award
Haskell Indian Leader

2021 NAJA Richard LaCourse Award
APTN Investigates
High Country News
Mary Annette Pember & Indian Country Today